خاطرات
از خاطرات ژنرال هایزر
یک گزارش جالب از آخرین روزهای بنی صدر(بنی صدر در همدان)
 
جهاد مسلحانه و گروه مسلح موتلفه با اجازه امام (ره) بود
۱۳۹۳/۱۰/۶ ۰۰:۰۰:۱۹
جهاد مسلحانه و گروه مسلح موتلفه با اجازه امام (ره) بودجهاد مسلحانه و گروه مسلح موتلفه با اجازه امام (ره) بود به علت موقعیت و اعتباری که موتلفه اسلامی دارد و هر چه زمان می گذرد افزایش می یابد در سال های اخیر برخی کوشیده اند که راهی برای تخریب این تشکل اسلامی و ولایی که توسط امام(ره) شکل گرفته، و در خط ولایت فقیه خدمات درخشانی تقدیم کرده است بیابند.

به علت موقعیت و اعتباری که موتلفه اسلامی دارد و هر چه زمان می گذرد افزایش می یابد در سال های اخیر برخی کوشیده اند که راهی برای تخریب این تشکل اسلامی و ولایی که توسط امام خمینی (ره) شکل گرفته، و در خط ولایت فقیه خدمات درخشانی تقدیم کرده است بیابند.

آنها هر چه جستجو کرده اند چیزی منفی در موتلفه اسلامی نیافته اند زیرا این تشکل انحراف عقیدتی- و اخلاقی و مالی و سیاسی در کارنامه خود ندارد.

تنها خواسته اند جهاد مسلحانه موتلفه را زیر سئوال ببرند و القاء کنند که امام (ره) با تشکیل گروه مسلح موتلفه موافقتی نداشته اند و از روش اعدام های انقلابی منع کرده اند و موتلفه علیرغم منع امام، دست به کار مسلحانه زده، و حسنعلی منصور را به قتل رسانده است.

توضیحات یاران موتلفه اسلامی، وچهره های درخشان شهدای موتلفه مانند شهدا امانی، بخارایی، نیک نژاد، هرندی، عراقی و اندرزگو که در جریان مسلحانه موتلفه بوده اند مانع آنها نشده و نمی باشند زیرا آنها به اغراض خاص سیاسی، این تحلیل ها و مواضع را بیان می کنند و الا خود حقیقت را می دانند.

در این باره به چند نکته اشاره می شود:

1. آنان قبول دارند که شهیدان امانی و عراقی، از اهل تقوا بوده و کاری را بدون حجت شرعی و وظیفه دینی انجام نمی دادند. پس اقدام آن ها دارای حجت شرعیه و تکلیفی دینی بوده است.

2. شهید عراقی و مرحوم عسگراولادی و یاران آن ها مورد تایید مستمر امام(ره) بوده اند و امام(ره) عراقی را برادر و فرزند عزیز خود نامیده و او را بمنزله 20 مرد برای خود دانسته است. اگر عراقی یار و در خط امام(ره) نبود امام چنین تاییدی از او نمی کرد.

3.همه این افراد می دانند که شهدا آیات اله بهشتی و مطهری عضو شورای روحانیت موتلفه اسلامی با نظر و تایید امام خمینی(ره) بوده اند. اگر آن ها تایید کرده اند، پس موتلفه ای ها در جهاد مسلحانه و اجرای حکم آیت اله العظمی میلانی حجت شرعیه را داشته اند.

4.سخنان شهید آیت اله دکتر بهشتی نقطه کامل برای تایید امام از حرکت جهاد مسلحانه موتلفه اسلامی است.

تحلیلی از شهید آیت الله دکتر بهشتی عضو شورای روحانیت موتلفه اسلامی درباره اقدام طلایه داران آفتاب:

پس از اینکه رژیم با آن سفاکی و شدت و بیرحمی مردم بی سلاح را در روز 15 خرداد به رگبار گلوله بست و سرکوب کرد و این سرکوبش با شدت ادامه پیدا کرد. مردم این تجربه  را در کنار تجربه 30 تیر و 28 مرداد گذاشتندو به این نتیجه رسیدند که قیام های سیاسی بدون بازوی مسلح همواره در معرض تهدید سرکوب مسلحانه رژیم است و گروه هایی به فکر مبارزه مسلحانه افتادند. از جمله هیئت های موتلفه که یک تشکیلات منظم زیرزمینی سیاسی بود و من هم در او شرکت داشتم یک بازوی مسلح و یک شاخه نظامی به وجود آورد که شهید عراقی و امانی دو تن از دوازده تن اعضای شورای مرکزی هیئت های موتلفه بودند. به نظر من اصلا استفاده از سلاح برای رویارویی با رژیم ضرورت داشت.

اما به چه کیفیت؟ کیفیتش مهم بود. نقطه نظر من این بود که یک شاخه نظامی سازمان های انقلابی باید به یک شاخه سیاسی وسیع متکی باشد و همواره زیر چتر این شاخه سیاسی به مبارزه خودش ادامه دهد. چه از نظر تامین نیازهای گوناگون و تدارکات و چه از نظر استتار، چون بهترین پوشش برای یک شاخه نظامی این است که در زیر یک سازمان سیاسی مستقر شود. شهید بخارائی که منصور را ترور کرد یکی از اعضای جوان همین شاخه نظامی بود.

امام با استفاده از سلاح در مبارزه با رژیم موافقت داشتند ولی با استفاده صحیح از آن ایشان معتقد بودند که پایگاه اصلی مبارزه باید مبارزه قاطع و آشتی ناپذیر اسلامی اجتماعی سیاسی باشد و یک بازوی مسلح و یک شاخه نظامی این مبارزه را قهرآمیز و قاطع تر کند. از سوالاتی که از ایشان درباره استفاده از وجوه شرعیه برای تهیه سلاح و تامین هزینه های این گروه های اسلامی اصیل مسلح به عمل آمد و اجازه ای که ایشان دادند به خوبی روشن است که ایشان با اصل مطلب موافق بوده اند. اما سخت مقید بودند که اساس مبارزه انقلابی فکری و اجتماعی و سیاسی باشد که توده مردم را به صورت یک توده انقلابی درآورد و نه فقط یک گروه مسلح را که احیانا در معرض خطر بزرگ منزوی شدن قرار بگیرد و به علت اینکه می خواهد زیرزمینی باشد عملا از جریانات دور شود و منزوی شود. این خطر انزوا خطر بزرگی برای گروه های مسلح است و همینطور که گفتم علاجش آن است که شاخه نظامی متصل و مرتبط تشکیلاتی دقیق باشد، با یک حرکت گسترده علنی یا نیمه علنی سیاسی.

print

 

 
صفحه اصلی | درباره دکتر | تصاویر | مصاحبه | دیدارها | مقالات | لینکها | نظر سنجی | ارتباط با ما

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر بادامچیان می باشد.
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع بلامانع است.