سایر خبرها
مدعیان خردگرایی مراقب رفتار امروز تندروهای اصلاح طلب باشند
اغماض در بررسی صلاحیت قانونی، ضد حق‌الناس است
زنان و جوانان حضور جدی در پیشنهادات موتلفه به اصولگرایان دارند
حق الناس نامزدی غیرصالح
جلسه شورای راهبردی گروه امر به معروف و نهی از منکر حزب موتلفه اسلامی
بادامچیان در مطبوعات
تشکیل جلسه رابطین استان ها در همگرایی
بادامچیان در پاسخ به آنا: رقابت، ماهیت هر انتخاباتی است و انتخابات خبرگان نیز مستثنا نیست
بادامچیان در پاسخ به «خبرگزاری دانشجو»: حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از لیست ائتلاف اصولگرایان به عهده خودشان است
بادامچیان: شورای هماهنگی فراگیر اصولگرایان به‌زودی تشکیل می‌شود
دولت نباید به دنبال مجلس دولت‌فرموده باشد/ مردم معمولا جریان های سیاسی را غافلگیر می‌کنند
بادامچیان: دولتمردان بدانند توافق هسته ای باید در مجلس بررسی شود
مصاحبه اختصاصی رسا با دکتر اسدالله بادامچیان (4) موسوی و رهنورد، شاگردان پیمان بودند؛ افکار پیمان التقاطی است
چه کسی توان حل مشکلات مردم را دارد؟
امام فرمود ملت رئیس جمهور خاطی را به جهنم خواهد فرستاد
دوگانه «انتخابات تونسی» و «اغتشاش» در راه است.
موسوی و کروبی «تحت مراقبت» هستند/ محاکمه شوند به چندبار اعدام محکوم می شوند
۹ دی ماه سنگ محکی برای شناخت انقلابی بودن یا نبودن افراد است
اتهام‌زنی به شورای نگهبان رویه اصلاح‌طلبان است/توصیه‌هایی به هر ۲جناح
پرورش از اولیل کسانی بود که بنی صدر را شناخت/ کسی که دستگیری‌اش کار انقلاب را لنگ گذاشت .
عمر خانه احزاب پايان يافته است، مگر آنكه طرحي نو ارائه شود و اصلاحاتي در ضوابط و مقررات صورت بگيرد.
اسیدپاشی در اصفهان
2 همایش پیام آور
اقدام آمریکا علیه گروه تروریستی داعش سیاستی غلط است.
بادامچیان: افراط‌گری مورد قبول اسلام نیست
بتوانیم با غیر اصولگرایان هم وحدت می کنیم
 
چالش‌های استانی شدن انتخابات
چالش‌های استانی شدن انتخاباتچالش‌های استانی شدن انتخابات استانی شدن انتخابات مجلس طرحی است که برای نخستین بار در مجلس ششم کلید خورد ولی شورای نگهبان آن را رد کرد. این طرح در مجلس هفتم نیز مطرح شد که بار دیگر با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو شد. در حال حاضر برخي نمايندگان محترم مجلس نهم نيز موضوع استاني‌شدن انتخابات مجلس را مطرح كرده‌اند. موافقان اين طرح مي‌خواهند در رابطه با مجلس، قانونگذاري، نظارت و وضعيت نمايندگان ارتقاي سطح بدهند. اين دغدغه و نيت عمده كساني است كه در ادوار مختلف مجلس به‌دنبال تدوين چنين طرحي بوده‌اند. دلايلي كه در نقد شرايط فعلي انتخابات مجلس عنوان مي‌شود اين است كه در حال حاضر نمايندگان درگيري زيادي با مسائل خرد حوزه‌هاي انتخابيه خود پيدا مي‌كنند و از طرح و بررسي مسائل كلان استاني بازمي‌مانند.

استانی شدن انتخابات مجلس طرحی است که برای نخستین بار در مجلس ششم کلید خورد ولی شورای نگهبان آن را رد کرد. این طرح در مجلس هفتم نیز مطرح شد که بار دیگر با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو شد.

در حال حاضر برخي نمايندگان محترم مجلس نهم نيز موضوع استاني‌شدن انتخابات مجلس را مطرح كرده‌اند. موافقان اين طرح مي‌خواهند در رابطه با مجلس، قانونگذاري، نظارت و وضعيت نمايندگان ارتقاي سطح بدهند. اين دغدغه و نيت عمده كساني است كه در ادوار مختلف مجلس به‌دنبال تدوين چنين طرحي بوده‌اند. دلايلي كه در نقد شرايط فعلي انتخابات مجلس عنوان مي‌شود اين است كه در حال حاضر نمايندگان درگيري زيادي با مسائل خرد حوزه‌هاي انتخابيه خود پيدا مي‌كنند و از طرح و بررسي مسائل كلان استاني بازمي‌مانند.

مردم در حوزه‌هاي انتخابيه به‌طور طبيعي توقع حل مشكلات ملموس معيشت خود را از نمايندگان دارند. نمايندگان در ادوار مجلس اين گلايه را داشته‌اند كه عمده وقت‌شان صرف رسيدگي به خرده مشكلات موكلان‌شان شده است و از 2وظيفه اصلي قانونگذاري و نظارت براي حل واقعي مشكلات مردم در سطح كلان بازمي‌مانند. اين نمايندگان مي‌گويند اگر انتخابات را استاني كنيم محدوده خواسته‌هاي مردم در استان خلاصه مي‌شود و كاهش مي‌يابد. بر همين اساس استدلال مي‌كنند دست نمايندگان باز مي‌شود تا 2وظيفه اصلي خودشان را بهتر و با كيفيت بالاتري انجام دهند. يكي ديگر از نتايج عمده استاني شدن انتخابات مجلس اين است كه نهاد قانونگذاري كشور را افراد مشهور سياسي و فرهنگي تشكيل مي‌دهند و اين همسان با افزايش سطح سواد علمي مجلس تلقي مي‌شود.

اما در نقطه مقابل مخالفان معتقدند اگر مجلس استاني شود نقش جمهوريت نظام كم مي‌شود. با سازوكار فعلي انتخابات نماينده از توده مردم انتخاب مي‌شود. در اين حالت ممكن است يك چهره گمنام نيز به مجلس راه پيدا كند. اين عده معتقدند با استاني شدن انتخابات ديگر كسي نمي‌تواند از لايه‌هاي پايين جامعه به مجلس راه پيدا كند و ممكن است مجلسي از طبقه اشراف و شبيه مجلس سنا تشكيل شود. بر همين اساس نيز استاني شدن انتخابات مغاير با روح قانون اساسي جمهوري اسلامي تشخيص داده مي‌شود.

درصورت استاني شدن انتخابات گردش نخبگان از لايه‌هاي پايين مردمي و جمهوريت متوقف مي‌شود و ممكن است استعدادپروري و تربيت كادر در جمهوري اسلامي آسيب ببيند. در حال حاضر شهرنشيني در كشور ما غلبه دارد و با استاني شدن انتخابات، نماينده چون خودش را بيشتر متكي به آراي مردم شهر مي‌بيند از امور روستاها و شهرستان‌ها غافل مي‌شود و به آنها سركشي نمي‌كند. در اين حالت ممكن است مردم روستاها و شهرستان‌ها ديگر در انتخابات مجلس شركت نكنند و آمار مشاركت پايين بيايد. اين بار 168نماينده پاي اين طرح را امضا كرده‌اند، اما پيش‌بيني مي‌شود درصورت تصويب، استاني شدن انتخابات همچون گذشته مسير ساده‌اي براي گذر كردن از مرحله شوراي نگهبان نداشته باشد.

 

print

 

 
صفحه اصلی | درباره دکتر | تصاویر | مصاحبه | دیدارها | مقالات | لینکها | نظر سنجی | ارتباط با ما

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر بادامچیان می باشد.
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع بلامانع است.